Niezbędne informacje
Jak zapisać dziecko do Lawendowego Domku
Pobierz i wypełnij kartę zgłoszeń, a następnie dostarcz ją do naszej placówki. Możesz również wypełnić nasz formularz zgłoszeniowy online.
Wyżywienie
Żłobek zapewnia 4 posiłki dziennie: śniadanie (kanapeczki, zupa mleczna), dwudaniowy obiad (zupę, II danie), podwieczorek. Stawka żywieniowa za cały dzień wynosi około 18 zł. (menu podstawowe).
Istnieje możliwość diety eliminacyjnej (bezmleczna, bezjajeczna i inne). Kwota za poszczególne diety podana zostanie po uzgodnieniu potrzeb dziecka. Jadłospis na dany tydzień znajdą Państwo na tablicy ogłoszeń. Wyżywienie zapewnia nam lokalna firma cateringowa Drukarnia Smaku ze Stanowic. Posiłki zamawiane są poprzez aplikację zamowposilek.pl, do której link aktywacyjny wraz z instrukcją i wszelkimi objaśnieniami otrzymają Państwo drogą mailową lub bezpośrednio u opiekunów w momencie rozpoczęcia przygody w Lawendowym Domku.
Upoważnienie
Dokument, który zawiera dane osób upoważnionych do odbioru dziecka z Lawendowego Domku. Należy taki dokument wypełnić i przekazać personelowi naszego żłobka.
Adaptacja dziecka do żłobka i przedszkola
Adaptacja do żłobka czy przedszkola dotyczy nie tylko dziecka, ale przede wszystkim rodziców. W tym procesie istotne jest, aby dorośli byli ze sobą maksymalnie szczere i przyjrzeli się swoim emocjom.
W procesie przystosowania dziecka do placówki opieki wiele rodziców doświadcza różnych emocji. Warto zrozumieć, że emocje nie są ani dobre, ani złe – każda z nich ma prawo po prostu istnieć. Ważne jest, aby zbliżyć się do tych emocji i zastanowić się nad ich znaczeniem, zwłaszcza w pierwszych dniach obecności dziecka w placówce. Te emocje mogą przybierać różne formy. Z jednej strony możesz odczuwać chęć powrotu do pracy i odzyskania swojego czasu i przestrzeni. Z drugiej strony możesz odczuwać potrzebę bliskości z dzieckiem i obawiać się, czy sobie poradzisz w swojej roli rodzica.
Po tym, jak Twoje dziecko rozpocznie przedszkole, możesz również odczuwać presję związaną z koniecznością zmierzenia się z rygorem rynku pracy, co może wydawać się trudnym zadaniem.
Przygotowanie do żłobka i przedszkola
Wskazane jest, by tematu przygotowania dziecka do przedszkola rozpocząć wcześniej idealny moment, by poczynić pierwsze kroki w ramach przygotowania do przedszkola. O czym warto pamiętać?
Pomocne jest czytanie razem z dzieckiem różnych książek opowiadających o pierwszych dniach w przedszkolu. Możesz także wspólnie z dzieckiem obejrzeć Twoje zdjęcia z tamtego okresu.
Przy tej okazji, opowiedz dziecku co czułeś podczas swoich pierwszych dni w przedszkolu. Pokaż mu Twoje pamiątki z tamtego czasu (zdjęcie, przytulankę).
Możecie wybrać się na spacer i zatrzymać się przy przedszkolu, do którego pójdzie Twoje dziecko Możesz też odwiedzić razem z dzieckiem naszą placówkę lub obejrzeć ją ma portalu społecznościowym po wcześniejszym umówieni. Pokaż dziecku drogę, , zobaczcie, jak wygląda wejście i okolica. To pozwoli maluchowi zobaczyć, czym jest przedszkole, o którym tyle słyszy.
Dobrym pomysłem może być włączenie dziecka w kompletowanie wyprawki. Niech samo, spośród kilku opcji, wybierze sobie kapcie, pościel czy przytulankę.
Wyprawka - żłobek
Niezbędnik małego żłobkowicza.
W szafce malucha powinno znaleźć się:
- ubrania na zmianę (adekwatnie do pogody) 2 komplety,
- filtr p/słoneczny, czapka (na lato),
- pieluszki (w miarę zapotrzebowania)
- krem p/odparzeniom w razie potrzeby,
- chusteczki nawilżane (dostarczane przez rodzica raz w miesiącu),
- chusteczki suche (dostarczane przez rodzica raz w miesiącu),
- mleko mamy lub mleko modyfikowane (opcjonalnie) plus butelka w miarę zapotrzebowania,
- obuwie zmienne (jeżeli dziecko używa),
- poduszeczkę i kocyk,
- skarpetki,
- ulubiona maskotka,
- smoczek, jeśli dziecko używa.
Wyprawka - przedszkole
Do przedszkola należy zaopatrzyć dziecko:
- w dwa komplety ubrań na zmianę, w zależności od pogody,
- obuwie zmienne,
- podpisany worek na ubrania,
- chusteczki mokre i suche (opakowanie raz na miesiąc).
Często przebywamy na świeżym powietrzu, dlatego kalosze, kombinezony i kurtki mile widziane. Dużo się brudzimy i doświadczamy.
Dokumenty do pobrania
Informacja RODO
rozporządzenie o ochronie danych osobowych w Lawendowym Domku
Karta upoważnień do odbioru dziecka
informacja kogo dotyczy upoważnienie, podaj dane osoby, która ma dokonać czynności w Twoim imieniu.
Zamów posiłek – informacje
niezbędne informacje i instrukcja działania naszego systemu zamawiania posiłków
Karta zgłoszenia do Lawendowego Domku
pobierz i wypełnij w dowolnym miejscu, a następnie dostarcz go do naszej placówki
Formularz zgłoszeniowy online
Najczęściej zadawane pytania
Jakie są godziny otwarcia żłobka?
Zależy nam bardzo na dobrym samopoczuciu naszych podopiecznych.
Ważne, aby w pierwszych latach życia opieka instytucjonalna wynosiła nie więcej niż 8 godzin dziennie, dlatego żłobek Lawendowy Domek, przy ul. Kruczej 1 w Marcinkowicach, czynny jest w godzinach 6:30–16:30.
Jakie są godziny otwarcia przedszkola?
Wraz z wiekiem i rozwojem dziecka czas przebywania w placowce może być dłuższy. Przedszkole Lawendowy Domek, przy ul. Cicha 2d w Marcinkowicach, czynne jest w godzinach 6.30- 17.00.
Czy adaptacja odbywa się z rodzicem?
Tak, zarówno w żłobku jak i w przedszkolu. W Lawendowym Domku przywiązujemy dużą uwagę do procesu adaptacji, w związku z tym odsyłamy do linku, gdzie stworzyłyśmy autorski program adaptacji.
Ile grup jest w żłobku?
Podział grup dostosowany jest do możliwości emocjonalnych i wiekowych każdego dziecka oraz jego wcześniejszych doświadczeń w kontaktach społecznych. W Lawendowym Domku opiekę nad dwoma grupami sprawują wykwalifikowane opiekunki.
W domowej atmosferze z poszanowaniem potrzeby snu lub odpoczynku małego dziecka, najmłodsza grupa śpi i odpoczywa w osobnej sali.
Ile grup jest w przedszkolu?
W przedszkolu są cztery grupy wiekowe, każda z nich przebywa w osobnej sali dostosowanej do potrzeb poznawczych dziecka.
Czy dziecko może mieć smoczek?
Tak, natomiast kwestie indywidualne omawiane są z naszym psychologiem lub logopedą.
Jak odbywa się przygotowanie do leżakowania?
W zależności od potrzeb dziecka – głaskanie, lekkie kołysanie, kołysanka w tle.
Bycie w grupie, a tym samym wśród rówieśników sprzyja nabywaniu nowych kompetencji dziecka.
Kiedy odbywa się rekrutacja do żłobka?
Rekrutacja trwa cały rok w zależności od posiadania wolnych miejsc. Ze względu na kameralność naszej placówki i małą ilość wolnych miejsc zachęcamy do wcześniejszych zapisów.
Czy dziecko musi chodzić samodzielnie?
Nie jest to wymagane.
Jakie są minimalne granice wieku dziecka w żłobku i w przedszkolu?
Żłobek jest miejscem dla dziecka od 20 tygodnia życia.
Do przedszkola może zacząć chodzić dziecko, kiedy ma 2,5 roku.
Masz inne pytania?